KLUBOVÉ AKTUALITY
_______________________________________________________

II. ročník "BURÁCENÍ V ÚDOLÍ"

Jízdy pravidelnosti do vrchu Posluchov, aneb
Setkání veteránů v Hlubočkách - Mariánském Údolí


Akce "Burácení v Údolí" úspěšně proběhla, počasí nám přálo. Chystáme reportáž s fotografiemi.


VÝSLEDKOVÉ LISTINY:

Výsledková listina jízdy pravidelnosti
Výsledková listina pořadí dle rychlosti


Na následujících odkazech zatím naleznete fotografie a videa od spolupořadatele - Obce Hlubočky:

BURÁCENÍ V ÚDOLÍ II. - foto
BURÁCENÍ V ÚDOLÍ II.- video

Můžete také přečíst článek o akci Olomouckém deníku:

BURÁCENÍ V ÚDOLÍ II. – SETKÁNÍ VETERÁNŮ

_______________________________________________________

I. ročník dálkové jízdy historických vozidel, jízda pravidelnosti a spolehlivosti kolem České kotliny
Absolvovaná Jiřím a Gabrielou Čekanovými
s vozem Aero 30


    Myšlenkou objet sami Aerovkou Českou republiku jsme se zabývali již delší dobu, proto když na jaře Radek Jung vyhlásil 1. ročník dálkové jízdy historických vozidel KoČeko, byli jsme mezi prvními přihlášenými. Pak už jen zbývalo vybrat termín, zajistit si ubytování a vyrazit. Rozhodli jsme se absolvovat jízdu během 6 dnů, kdy denně urazíme průměrně 310 km.


    Volba padla na první červencový týden. Ještě předtím jsme málo zajeté auto otestovali na 550 km dlouhé trase cestou na slovenský Aero sraz ve Vyhních.

    Jako výchozí bod naší jízdy jsme si vybrali Litomyšl, která je nejblíže od našeho bydliště, a to 115 km.

    6. 7. ráno jsme vyrazili z domu. Po asi 30 km se zdálo, že auto postrádá výkon. Po výměně cívky jsme dojeli do Litomyšle a vystartovali na 1. ročník dálkové jízdy kolem České kotliny. Počasí bylo první den nádherné, a tak jsme bez problémů frčeli Orlickými horami do Letohradu, do nejvýchodnější obce Králíků, Deštného v Orlických horách, Dobrošova, Teplice nad Metují až do Žacléře v Krkonoších. Tady končila naše první etapa.

    Druhý den jsme vyrazili směr Černý Důl, Benecko – chata Pohlednička, přes Harrachov do Jizerských hor, dále Višňové, Jablonného v Podještědí, Rumburku až do Lužických hor a nejsevernější obce Lobendavy. Počasí bylo spíše proměnlivé, občas jsem zmokli, ale do našeho druhého ubytování v Dolní Poustevně jsme přijeli opět za sluníčka.

    Třetí den byly naším cílem Krušné Hory. Cesta vedla opět nádhernou krajinou přes Hřensko, okolo Tiských Skal do Petrovic, vodní nádrž Fláje, Horu Sv.Kateřiny do Vejprt. Kvůli uzávěře na české straně jsme zvolili část jízdy přes Německo. Německá cesta si nic nezadala s našimi českými cestami, velká stoupání a samé výmoly. Za deště jsme dorazili do našeho cílového bodu Kraslic. Po fotu před kostelem se nám ale už bohužel nepodařilo nastartovat, startér pouze cvakal a tak jsme museli Aero roztlačit, abychom dojeli do penzionu U Krtka, kde jsme byli ubytovaní. Zde jsme začali řešit co dál. Jestli budeme dále ještě tři dny roztláčet, anebo se pokusíme sehnat startér. Po telefonickém rozhovoru se známým jsme získali kontakt na pána z Podbořan za Karlovými Vary, který, ačkoli nás vůbec neznal, byl ochotný nám do Kraslic dovézt repasovaný startér, abychom ho mohli ráno vyměnit a pokračovat dále.

    Čtvrtý den ráno nás přivítalo silným deštěm, ve kterém jsme startér vyměnili, poté fénem vysušili naše promoklé oblečení a za vytrvalého deště jsme se vydali směr Aš. Bohužel Aerovka přestávala plně dobíjet. Po příjezdu do Aše jsme si byli nuceni udělat povolenou pauzu, další obětavý mladík nás zavezl do prodejny autodílů, kde jsme zakoupili rezervní autobaterii a 2 autonabíječky, abychom mohli za nouzového režimu bez svícení pokračovat v jízdě. Přes nejzápadnější obec Krásnou do Lázní Kynžvart, Tachova. To už se ale původní baterie komplet vybila, a tak jsme ji v rekordním čase opět v dešti vyměnili za novou rezervní a uháněli přes Český les směr Rybník, dále Domažlice až do Národního parku Šumava do Železné Rudy. V příjemném hotelu Ostrý jsme přes noc nechali nabít obě baterie, abychom mohli pokračovat v naší jízdě.

    Pátý den ráno se počasí konečně opět zlepšilo a my pokračovali nádhernou šumavskou krajinou do Kvildy, Volar, Frymburku, okolo Lipna přes nejzápadnější obec Horní Dvořiště do Dolního Dvořiště, Nových Hradů v Novohoradských horách až do Nové Bystřice. Auto se umoudřilo také, a stačilo dobíjet tak, abychom mohli v jízdě pokračovat. Tentokrát jsme se ubytovali v Lesním hotelu Peršlák, kde jsme přes noc obě baterie znovu nabili.

    Šestý a poslední den jsme zamířili směr Českomoravská vrchovina do Telče, do Polné, Svratky a nakonec do cílového bodu našeho putování, Litomyšle. Tady jsme naši jízdu odesláním posledního fota oficiálně ukončili. Pak ještě 115 km a za dvě hodiny jsme dorazili v pořádku zpátky domů.


    Celá jízda byla úžasná, nádhernou krajinou po hranicích Čech, většinou po upravených cestách, ale i s cestami plnými výmolů a místy až 15% stoupáním, se sluníčkem i deštěm. Celkem jsme za 6 dní ujeli 1876 km.

    Děkujeme pořadatelům, hlavně Radku Jungovi za uspořádání této skvělé akce a jestli se jízda příští rok zase uskuteční, budeme opět mezi prvními přihlášenými. Více o této akci na www.koceko.cz


Více fotografií najdete v sekci: Kolem České kotliny - fotky


Jiří a Gabriela Čekanovi
Automobily AERO

¨ _______________________________________________________

Probíhající renovační projekty

    I když se v současné situaci se spolu bohužel nemůžeme setkávat na žádných akcích ani na schůzích našeho klubu, mnozí z nás alespoň využívají tento stav k intenzivní práci na svých strojích.

____________________


Člen klubu Pavel Krejcha pracuje na renovaci automobilu

Zbrojovka Z18 z roku 1927

Karoserie je u lakýrníka, probíhá renovace podvozkuVíce v sekci Renovace Zbrojovka Z18

____________________


Člen klubu Michael Kopp pracuje na renovaci automobilu

Aero 30 z roku 1934

Začátek renovace v létě 2020, v dubnu 2021 už Aerovka jela vlastní silou.Více v sekci Renovace Aero 30

____________________


Člen klubu Ing. Jiří Čekan pracuje na renovaci automobilu

Aero 50 roadster z roku 1939

Renovace byla zahájena v září r. 2020, nyní je vůz nachystán na lak.Více v sekci Renovace Aero 50

____________________


Člen klubu Ing. Radim Višinka pracuje na renovaci automobilu

Zbrojovka Z18 valník z roku 1927

Náročný projekt byl zahájen r. 2019. Nová výdřeva je kompletní, nyní se pracuje na podvozku, motoru a převodovce.Více v sekci Renovace Z18 Valník

_______________________________________________________

Abychom se mohli opět svobodně potkávat, přejeme všem hlavně zdravý rok 2021!


Pokud to okolnosti dovolí, plánuje SKAM Olomouc v sezóně 2021 uspořádat:

- v sobotu 15. května 2021 Májovou BURZU v Mohelnici
- v sobotu 17. července 2021 Burácení v Údolí pro vozidla do roku výroby 1968
- v sobotu 2. října 2021 klubový Závěr sezóny SKAM Olomouc

_______________________________________________________

Rozloučení s koronavirovou sezónou 2020
    Nádherného, téměř letního počasí využili v sobotu 4.10. naši členové a jejich přátelé k rozloučení s koronavirovou sezónou. Povedlo se to vlastně ještě těsně před vyhlášením dalšího nouzového stavu, a tak to byla opravdu zřejmě poslední letošní společenská klubová akce.

    Jako inspirace k neoficielnímu setkání byla částečně využita původně zamýšlená trať zrušeného klubového "Závěru sezóny" Veteran Arena – Pradědova galerie Jiříkov – Příkazy – Fort Křelov. Nechyběla tedy ani vzpomínková zastávka v Příkazech u Záloženského domu, kde byl před 97 klub SKAM Olomouc založen.

    Doufáme, že příští sezónu už si užijeme za normálního stavu!

Více v sekci

Rozloučení s koronavirovou sezónou - fotky
_______________________________________________________

Natáčení pro Českou televizi
      Jako majitel veteránů značky Aero jsem nejen členem klubu SKAM, ale samozřejmě ACC Praha. A právě tento klub byl osloven produkcí ČT 2 s prosbou o spolupráci při natáčení dokumentárního cyklu „Klenoty s vůní benzínu“, který právě vzniká v režii Aleše Koudely. V tomto cyklu budou představeny prvorepublikové vozy vyráběné na území Československa. ACC Praha mě požádal, zda bych právě já byl ochoten zúčastnit se za značku AERO natáčení jednoho dílu výše uvedeného dokumentu. Samozřejmě jako majitel, sběratel, obdivovatel a i renovátor těchto nádherných vozů jsem nadšeně souhlasil.


      Natáčení probíhalo ve dnech 21. 9. – 24. 9. 2020 převážně ve Velkém Újezdě a jeho nejbližším okolí, kde je spousta možností pořídit záběry vozů v krásné krajině mezi lesy, rybníky a prašnými cestami. Natáčelo se na kameru umístěnou na čelním skle vozů, na kameru, kterou držel kameraman sedící přímo ve voze, a to jak ve velké Aero 50, tak i na nouzovém sedadle „pro tchýni“ v maličkém cinkáči Aero 500. Dále kamerou umístěnou s kameramanem v zadní části televizního vozu, který jel vpředu a já za ním či jsem vedle něj jezdil dle instrukcí režie a také natáčení pomocí dronu, z něhož vznikla spousta nádherných záběrů. Jen jízdy šesti auty zabraly celkem cca 25 hodin celého natáčení. Další záběry vznikaly u mě doma v garážích a okolo domu.
      Na natáčení pak také přijel předseda ACC Praha pan Jiří Zítek a dále moderátor a herec David Suchařípa. Společně jsme pak točili u vozů rozhovory a povídání o historii firmy a značky AERO, o historii ACC Praha a samozřejmě hlavně se hovořilo o vozech Aero. Já s Davidem Suchařípou jsme v mých aerovkách absolvovali další jízdy, během nichž jsme si o těchto klenotech povídali. Poslední den se ještě natáčely snímky detailů vozů, šlapacího autíčka Aero, kočárku Aero, různých reklamních letáků, cedulí, plaket a doplňků. Celé natáčení probíhalo v přátelské atmosféře, herec David Suchařípa i všichni členové štábu byli naprosto skvělí, od režiséra, přes kameramana, produkční, dramaturgyni, zvukaře až po řidiče.

      Cyklus dokumentů by měl být uveden na ČT 2 na podzim příštího roku.

Jiří Čekan

_______________________________________________________

I. ročník Burácení v Údolí - setkání veteránů
aneb
Jízda pravidelnosti do vrchu Posluchov


S.K.A.M. spolu s obecním úřadem Hlubočky zorganizoval I. Setkání veteránů v Hlubočkách – Mariánském Údolí.Více v sekci
I. ročník Burácení v Údolí - setkání veteránů

_______________________________________________________

Luběnické hody 2020

V neděli 28. června 2020 jsme se zúčastnili Luběnických hodů.

_______________________________________________________

Nově zrenovované stroje v roce 2020
____________________

Člen klubu Ing. Jiří Čekan představil svůj automobil
Aero 30 z roku 1935____________________

Člen klubu Ing. Jiří Kohlíček představil svůj automobil
Zbrojovka Brno Z9 z roku 1929


Fotografie těchto i dalších úspěšných renovací provedenými členy klubu naleznete v sekci: Zrenovováno.

_______________________________________________________

Přejeme všem příznivcům historických vozidel vydařenou sezónu 2020

Omlouváme se tradičním účastníkům a příznivcům Májové burzy a Hanáckého okruhu, ale v letošním roce se akce konat nebudou.
_______________________________________________________Pravidelné schůze klubu 2020
Pravidelné schůze klubu budou v salonku hotelu Senimo v Olomouci, každý druhý čtvrtek v měsíci dle přesného termínovníku:


http://hotel.senimo.cz/salonek

Salonek pro nás bude k dispozici od 16:30 hod do 22:00 hod a začátek schůzí je už tradičně stanoven na 17:00 hod.

Na čepu je pivo našeho dlouhodobého partnera - pivovaru Litovel
_______________________________________________________

Závěr sezóny SKAM 2019

V neděli 6. října 2019 jsme se rozloučili s letošní aktivní veteránskou sezónou.

Více v sekci
Závěr sezóny SKAM 2019 - fotky
_______________________________________________________


V. Svatokopecký okruh

Dne 17. srpna 2019 proběhlo vzpomínkové setkání historických automobilů a motocyklů vyrobených před rokem 1964Více v sekci
V. Svatokopecký okruh - fotky
_______________________________________________________

28.Veterán piknik Olšany
Jako každý rok jsme se zúčastnili Veterán pikniku v Olšanech, který pořádal Veterán Klub Severního Pomoraví.
Počasí nám přálo a bylo příjemné posedět s kamarády obklopeni pěknými auty a motocykly.Více v sekci
28.Veterán piknik Olšany - fotky
_______________________________________________________

XXV. burza S.K.A.M. v Mohelnici
Dvacátá pátá "Májová burza" proběhla v sobotu 18. května 2019 v autokempu Morava Camp v Mohelnici.

Více v sekci
XXV. Májová auto-moto BURZA - fotky
_______________________________________________________

Výstava starobylostí, Velký Týnec
Někteří naši členové se zúčastnili VÝSTAVY STAROBYLOSTÍ, která se konala 6. - 7. dubna 2019 ve Velkém Týnci. Garantem výstavy byl náš člen Luboš Nakládal z Velkého Týnce, který také přispěl největším počtem vystavených předmětů. Byla to zdařilá akce, na kterou se přijelo podívat mnoho návštěvníku z širokého okolí.Více v sekci
VÝSTAVA STAROBYLOSTÍ - fotky
_______________________________________________________


Přejeme všem příznivcům historických vozidel vydařenou sezónu 2019

_______________________________________________________

Rubrika Renovace

Na klubových stránkách sdílíme průběhy renovací strojů členů klubu - a to jak strojů v renovaci (zde), tak dokončených projektů (zde).

Členové klubu, pokud máte zájem o publikování fotografií z průběhu renovace, vemte si své materiály na schůzi klubu, popř. je pošlete na emailovou adresu radimvisinka@seznam.cz
_______________________________________________________