XXV. Závěr sezóny
_______________________________________________________

V sobotu 5. října nám na Závěr sezóny už po několikáté vyšlo nádherné počasí, které přilákalo opět velké množství veteránů.
Sraz byl už po druhé na parkovišti u Globusu, odkud se odjíždělo na třicetikilometrovou trať do Plumlova v koloně.
Ze stovky účastníků, která se nakonec na nádvoří zámku Plumlov sjela i z jiných stran, vybírali diváci nejelegantnější stroje tentokrát ve třech kategoriích: automobil do roku 1945, automobil mezi lety 1946-1983 a také se hledal nejpěknější stroj mezi motocykly. Startovní čísla, podle kterých diváci hlasovali ale neměla ke škodě jejich majitelů všechna vozidla. Označena byla totiž jen sedmdesátka těch, kteří se řádně přihlásili. Mezi staršími automobily diváci vybrali sportovní roadster Z4 vyráběný ve Zbrojovce Brno (majitelem je Robert Kubelka), Tatru 75 sport s karoserií Bohemia (vůz z Veteran Areny Olomouc) a do třetice opět otevřený vůz, tentokrát ale americký kabriolet Hudson Huberta Grmely. V mladších vozech byly dekorovány vozy: šestimetrový bílý Lincoln pana Grundy z Lanškrouna, klasická červená Škoda Felicia Petra Višinky a zelený sportovní Triumph Spitfire Jiřího Hedy z roku 1969, které samozřejmě vybrali svými hlasy taktéž diváci.
Bezkonkurenčně nejvíce bodů ale nasbíral motocykl NSU 501 se side ze stáje Františka Sigmunda, který tak na druhé místo mezi motocykly odsunul i legendárního Harleye Davidsona 500C Petra Bezděka a třetí byla Honda Goldwing GL 1000 z roku 1976, kterou předvedl Ivo Opletal. Po vyhlášení nejstaršího vozu (Chevrolet z roku 1916 Radka Procházky a nejvzdálenějšího účastníka po vl. ose (160 km z domova ujeli shodně Jaroslav Novotný s Cadillacem z roku 1961 a Dieter Wieland s Buickem z roku 1938), se přejíždělo opět v koloně do nedalekých Čech pod Kosířem. Tam byl po obědě nachystán zajímavý "dvojprogram".
Část účastníků se vydala na pěší tůru na nejvyšší horu Hané - Velký Kosíř (442 m n.m.), na kterém byla letos poprvé otevřena i nově vybudovaná dvacetimetrová rozhledna. Druhá skupina absolvovala prohlídku dvou místních muzeí (muzeum kočárů a hasičské muzeum). Po návratu na základnu přívětivého areálu penzionu Mánes bylo na 17 hodin přichystáno losování věcných cen. Ty pro tyto účely věnovala společnost T.S. Bohemia, které tímto děkujeme za celosezónní podporu.
Kdo zůstal až do slavnostního konce měl tak naději například na kvalitní mobilní telefon, tiskárnu, či jiné hodnotné ceny. Někteří ale spěchali a odjeli už dříve a naopak někdo se vydržel loučit se sezónou až do rána.
Nezbývá než se těšit na tu příští a pořádně se na ní v pro jízdu méně příznivých měsících nachystat.

Pořadatelský tým SKAM Olomouc pro příští sezónu 2014 už chystá stěžejní akci
XVIII. Hanácké okruh, který je určen pro vozidla vyrobená před druhou světovou válkou ( do roku 1939). Původně ohlášený termín na sobotu 26. červece 2014 bude zřejmě z organizačních důvodů přesunut. Nový termín akce bude v nejbližších dnech oznámen.
_______________________________________________________