V. Svatokopecký okruh 2019
_______________________________________________________

V sobotu 17. srpna 2019 proběhlo vzpomínkové setkání historických automobilů a motocyklů vyrobených před rokem 1964.

Celá akce začala prezentací účastníků u Veteran Areny. Veteran Arena prošla náročnou rekonstrukcí s výrazným rozšířením výstavní plochy a tak účastníci uvítali možnost její prohlídky.


Zaregistrováno bylo téměř 60 posádek. Účastnit se mohla vozidla vyrobená před rokem 1964. Nejstarším automobilem byl francouzský cyclecar Sénechal z roku 1924. Mezi motocykly to byl také francouzský stroj a to Griffon z roku 1927.
K těm nejmladším patřily například domácí Octavie a Felicie či východní Volha a Moskvič. Ale také západní legendy jako WV brouk, MGA nebo Triumph. Zahraniční motocykly byly většinou meziválečné - Ariel, Norton, BSA, NSU, Indian a další. Ty domácí, zejména Jawy, byly tentokrát naopak spíše z let poválečných. Mimochodem průměrný rok výroby všech zúčastněných vozidel byl "1942".


Jako první úsek vzpomínkové jízdy projely automobily a motocykly původní Svatokopecký okruh, podle kterého má akce i název. Ten se jezdil jako ostrý závod v letech 1946 – 1964 (viz foto níže) na trati Droždín – Bukovany – Droždín – Samotišky.

Fotograf Tonda Malý většinu účastníků zastihl právě mezi Samotiškami a Droždínem, zhruba v místech kde byl tehdy start a cíl okruhu. V pozadí je vidět silueta Baziliky na Svatém Kopečku, která dala okruhu název.


Po obědě v areálu GOLF RESORT Olomouc ve Vésce, vedla trasa Bělkovickým údolím nad Šternberk, odkud sjela vozidla po původní trati Ecce Homo dolů.


Na asi 75 km dlouhé trati bylo ještě jedno focení u Štarnova, kde k těmto účelům pořadatelé nabílili dobové patníky. Oficielní fotky "s dobovými patníky" si můžete prohlédnout jak v černobílé retro verzi, tak i té barevné v samostatné části na konci příspěvku. Tentokrát fotoaparát držel v ruce Karel Manek.


Odtud následoval přejezd k cíli, který odkazoval na další historickou trať a to rychlostního závodu Příkazy – Křelov (jezdilo se tu na čas v letech 1924 -1925). Účastníci jízdy si také mohli prohlédnout Hanácké muzeum v přírodě v Příkazech


Ukončení akce se slavnostním vyhlášením proběhlo také v Příkazech, v historickém Záloženském domě. Tam byl totiž v roce 1923 položen základ pořádajícímu klubu SKAM Olomouc.


Foto s dobovými patníky zachycené při
V. Svatokopeckém okruhu


Fotografie: Tonda Malý, Karel Manek a Radim Višinka

Za pořadatelský tým všem zúčastněným děkuje
Jiří Kohlíček
_______________________________________________________