Drahany 2015 - Sraz automobilů Z
_______________________________________________________

Náš klub - SKAM Olomouc se výrazně podílel na organizaci značkového srazu automobilů Z, jenž proběhl v sobotu 11. července 2015 na Drahanské vrchovině.


Srazy s jednoznačkovou orientací jsou zajímavou alternativou k mnohačetným nesourodým soutěžím. Ostatně tradice Z srazů byla založena v roce 1934, kdy se uskutečnil sraz Zetek u příležitosti dubnového autosalonu na Výstavišti v Brně. Už tehdy akci pořádal Auto Z klub a stejně jako ta letošní byla pojata coby přátelské setkání majitelů těchto automobilů.


Z Drahan, kde měly Zetky sraz, pak absolvovaly vozy asi 70 kilometrovou náročnou trať.
Jedna ze zastávek kolony dvaadvaceti Zetek byla na zámku v Plumlově. Tam také mohli diváci vidět krásně seřazené brněnské vozy podle typu od Z 18, přes Z9, Z4 I. - V. série, až po Z5 a Z6.


Jednalo se tak o největší sraz za posledních téměř třicet. Chyběly tu vlastně jen užitkové verze. Nejčetnějším typem byla V. série Z4. S jednou z nich (zapůjčenou z Veteran Areny v Olomouci) se akce účastnila i novinářská dvojice Tomáš a Helena Hyanovi z časopisu Automobil revue. Nejen oni, ale i všichni ostatní si užívali letní pohodovou atmosféru, ke které přispělo i nádherné prostředí Penzionu Lada v Repechách, kde měla akce svoje zázemí.


Nejvzdálenějším účastníkem byl Anton Gallé se Z4. II. Série ze slovenských Michalovců. Z pochopitelných důvodů přivezl vůz na vleku. Za to Petr Koláček se na sraz do Drahan vydal od Mladé Boleslavi se Z 4. I série už tradičně po ose. Jeho tachometr ukazoval v neděli při příjezdu domů o více než 700 km více!


Za náš klub SKAM Olomouc se akce účastnily (kromě vozu z Veteran Areny, jejž řídil šéfredaktor časopisu Automobil Revue - Tom Hyan) ještě Z 18 Radka Procházky, Z 4 roadster Pavla Krejchy, Z 4 roadster sport Roberta Kubelky, Z 4 III. série Radima Višinky, Z 4 IV. série Jiřího Budějovského a další vůz Z 4 Pavla Krejchy, tentokrát V. série, s níž jel Jiří Kohlíček.


Spolupořadatel SKAM Olomouc také děkuje firmě APM – Automotive (našemu dodavateli autodílů) za podporu akce ( www.apm.cz )


Na následujících fotografiích Jiřího Kohlíčka a Karla Kupky je kompletní sestava zúčastněných vozů od Z 18 až po Z 6, respektive až po dva doprovodné vozy skaních zetkařů, kteří ještě neměli k dispozici svou Zetku po renovaci. Třeba příště!


Zbrojovka Z18Zbrojovka Z9Zbrojovka Z4


Zbrojovka Z5 "Express"Zbrojovka Z6 "Hurvínek"Doprovodná vozidla

Za pořádající klub
Jiří Kohlíček
_______________________________________________________